Isparta’nın Eğirdir İlçesi Yuvalı köyünde damlama sulama projesini yapan firmanın hiç köye gelmeden masa başında çizdiği projenin birçok hata verdiği ileri sürüldü.

       Bu yüzden de sistemin çalışmadığı belirtildi. Yuvalı köyü muhtarı Selahattin Demirbaş, tamamlanan damlama sulama sistemini kullanamadıklarını, bunun nedeninin eksik veya hatalı projelendirme olduğunu savundu. Demirtaş, sulama mevsimi gelmesine rağmen köylülerin mağdur olduğunu, ancak bu durumu yetkililere belgeleriyle defalarca bildirmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını söyledi.

Kırsal Kalkınma Projelerinin Desteklenmesi kapsamında yapılan çalışmaya köylülerin de ortak olduğunu ifade eden Demirtaş, “Proje çizimi ve teknik hizmet sorumluluğunu üstlenen İzta firması hiç köye gelmedi. Tamamen masa başında proje çizimi yapıldı. Çizilen proje, köyün gerçeklerine tamamen aykırı. Ayrıca teknik hizmet vermedi. Bu projeyi uygulayan Yalçın Mühendislik firması ise alt yapıda boruları düşük kalite yapmış. Boruların toprak altı derinliği 120 santim olması gerekirken, 60-80 santime konulmuş. Bir kısmı ise tamamen yüzeyde bırakılmış. Suyun basılması ile borular patlamaya başladı.” diye konuştu.

İzta Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Keçeli ise 4 köyün projesini çizdiklerini ve bunların hiç birinde problem yaşamadıklarını söyledi. Yuvalı köyü için hazırladıkları projenin de Tarım Bakanlığı tarafından kabul edilerek onaylandığını belirten Keçeli, “Biz sistemin sadece projesini hazırlarız. Bu konuda mühendislerimiz köylere giderek karış karış araziyi gezdi ve ölçüm yaptı. Yuvalı köyü muhtarının açıklamaları gerçeği yansıtmıyor. Biz projenin arkasındayız.” dedi.

      Projenin alt yapı hizmetlerini yapan Yalçın Mühendislik sahibi İsa Yalçın, altyapı hizmetlerini bitirdiklerini ve işin geçici kabulünün yapıldığını söyledi. Özel İdare ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından kurulan bir heyetin köyde incelemelerde bulunduğunu ve işin şartnameye uygun olarak yapıldığını belirten Yalçın, arazinin çok dik olmasından dolayı teknik olarak bu projenin buraya yapılmaması gerektiğini ifade etti. Yalçın, “Uygulamada bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Ben olsaydım, projeyi yaptırmazdım. Başka projeler denenebilirdi.” diye konuştu.

Written by harmagan