Isparta Valisi Şemsettin Uzun, Eğirdir ilçesinde Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarılan ödenekte tutarsızlık bulunduğu iddialarıyla ilgili olarak, ”Devlet kurumlarında paranın kaybolması gibi bir durum olamaz” dedi.

Vali Uzun, Eğirdir Kaymakamı Serdar Cevheroğlu’nun, bir süre önce eski Kaymakam Ömer Ulu’nun tayininin ardından KÖYDES kapsamında Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarılan ödeneğe ilişkin hesaplarda tutarsızlık bulunduğu şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Uzun, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün EGO Genel Müdürü olan eski Eğirdir Kaymakamı Ulu’nun çok başarılı çalışmalar yaptığını söyledi.

”İlçeye yapılan hizmetleri görmüyorlar, iğne deliğinde kusur arıyorlar” diyen Uzun, proje için toplanan paraların yok olduğu yönündeki iddiaların da gerçeği yansıtmadığını savundu.

Proje hazırlanırken tahmini maliyetin ortaya konulduğunu ve buna göre ödenek talebinde bulunulduğunu ifade eden Vali Uzun, şöyle konuştu:
”Tabi çalışmalar yapılırken bazı durumlarda proje, istenilen ödenekten daha az bir maliyetle bitirilebilir. Geri kalan para ise yine farklı alanlarda kullanılır. Eğirdir’de de çalışmanın bu şekilde yapıldığını düşünüyorum.

Yuvalı ve Serpil köylerine yapılamayan çalışmadan kalan kısım, farklı bir projeye harcanmıştır. Devlet kurumlarında paranın kaybolması gibi bir durum olamaz.”

Isparta Valisi Uzun, Yuvalı köyü muhtarının ”kendi köylerinde yürütülmesi planlanan çalışmanın yapılmadığı” yönündeki iddialarıyla ilgili de şunları söyledi:

”Proje Serpil ve Yuvalı köyünü de kapsıyordu. Ancak iki köy arasında sınır anlaşmazlığı yaşandı. Hatta çalışma yapan ekiplerimize saldırılar oldu. Bunun üzerine orada yapılan çalışma durduruldu ve oranın parası başka bir yer için harcandı. Burada bürokratın, kaymakamın veya bizim suçumuz yok. Burada iki köy halkının suçu var. Kendi anlaşmazlıklarından dolayı proje heder oldu.”

Vali Şemsettin Uzun, iddialarla ilgili Vali Yardımcısı Atilla Durmuş başkanlığında yürütülen incelemenin ise sürdüğünü kaydetti.

Eğirdir Kaymakamı Serdar Cevheroğlu, bir süre önce yaptığı açıklamada, Ömer Ulu’nun tayininin ardından göreve geldiğinde, KÖYDES kapsamında Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarılan ödeneğe ilişkin hesaplarda tutarsızlık bulunduğunu, Eğirdir Kaymakamlığının damlama sulama projesi için iş yaptırdığı firmaya 34 bin YTL borcu ödemediğini ve bu nedenle Kaymakamlığın icra takibine maruz kaldığını iddia etmişti.

Kaynak: :Haber32

Written by harmagan