Muhtarımız Sayın Selahattin DEMİRBAŞ’ın Tarımsal Pazarlama internet sayfasında “Fedakar Muhtar’la Eğirdir Sulama Projeleri Hakkında” konulu röportajı yayınlanmıştır .

Ülkemizin elma depolarından biri, Isparta ilimizin incisi eğirdir ilçesi köylerinde büyük bir çiftçi katılımıyla gerçekleşen projelere gölge düşmekte. İlki Eyüpler köyüyle başlayan bu hareket şu anda bazı köylerde sıkıntılara düşmüş durumda.
Yuvalı Köyü Muhtarı Selahattin Demirbaş, “2007 yılında köylüden damla sulama sisteminin kurulması için topladığımız 94 bin Dolar hiç kullanılmadı ama şu anda bu paranın Köylere Hizmet Götürme Birliği”nde ve kaymakamlıkta olmadığı söyleniyor. Toplanan paradan dolayı köy halkı bana dava açtı. Tüm mal varlığım şu anda hacizli” dedi

Yuvalı Köyü Muhtarı Selahattin Demirbaş, köylerine kurulmayan damla sulama sistemi yüzünden sıkıntılarını dile getirdi. Yuvalı Köyü Muhtarı Selahattin Demirbaş, Yukarıgökdere, Balkırı, Tepeli köylerine pompa masrafı adı altında Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Ömer Ulu tarafından 25 biner YTL ödeme yapıldığını ancak kendi köylerinin bu yardımdan yararlanamadığını savundu.
Yuvalı Köyü Muhtarı Demirbaş, “2007 yılında Eğirdir Kaymakamı Ömer Ulu, damla sulamada motor pompajı yardımı adı altında bu köylere 25 biner YTL verdi. Ancak bizim köyümüze bu yardımı yapmadı.
Bizim köyümüz diğer köylere göre, daha uzak, nüfusu daha fazla buna göre destek verilirse bizim almamız gerekirdi desteği neye göre yaptılar bilmiyorum” dedi. Muhtar Demirbaş, “Damlama sulama doğal akışkanlı ile yapılabildiğinden elektrik pompajımız olmadığı için 25 bin YTL vermediler. Doğal kaynak suyunu depolamak için elektrik su pompası kullanmaktayız bizde bu parayı hak ediyorduk” diye konuştu.

Muhtar Demirbaş, “Isparta”da Ömer Ulu zamanında köyümüz devlet desteklerinin hiç birinden faydalanamadı. Her köye 10″ar bin YTL”ye banyo, soyunma odaları yaptılar. Ancak bizim köyümüze yapılmadı” dedi.

Yuvalı Köyü”nde merkeze yapılan damla sulama sisteminin alt yapısının tamamlandığını fakat üst yapıda boruları olmadığı için çalışmadığını, ifade eden Köy Muhtarı Selahattin Demirbaş, Yuvalı Ova”da da hiçbir çalışma yapılmadığını kaydetti.

Köyde damlama sulama sisteminin çalışmadığını bir çok makama ilettiğini ifade eden muhtar, İç İşleri Bakanlığı”na, Cumhurbaşkanlığı”na dilekçeler gönderdiğini söyledi.

Zamanın Eğirdir Kaymakamı ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Ömer Ulu”ya 94 bin Dolar”ı teslim ettiklerini iddia eden Yuvalı Köyü Muhtarı Selahattin Demirbaş, “Devlete teslim ettiğimiz parayı bulamıyoruz. Gelip köylümü dinlemelerini istiyorum. Biz damla sulama için hanımlarımızın kollarındaki bileziklerini, tarlarımızın bir kısmını sattık” dedi.

Demirbaş, harita, mühendisi, inşaat mühendisi ve DSİ”den bir mühendisten bulunduğu bir kurulun oluşturularak damla sulama sistemleri borularının kontrol edilerek incelenmesini istedi.

Bölgelerinde suların iyi kullanılması ve yüksek verim alınması amacıyla köylerinde damla sulama kurmak için faaliyete geçtiklerini kaydeden Demirbaş, “Bu konuda Eğirdir Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı”na başvurduk. Bu amaçla Eğirdir Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı ise Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde Tarım İl Müdürlüğü ile hibe protokolleri imzalandı” dedi.
Bu projeyi uygulayan Yalçın Mühendislik firması ise alt yapıda boruları düşük kaliteli yapmış, suyun basılması ile borular patlamaya başlamıştır.

Boruların toprak altı derinliği 120 cm olması gerekirken, 60-80 cm miktarına konulmuş, bir kısmı ise tamamen yüzeysel bırakılmıştır. Suyun borulara tutulması halinde hemen patlak vermeye başlamaktadır. Üst yapısı ise tamamen ince borularla yapılmıştır” iddialarında bulundu.

Demirbaş, “Bu konuları belgeleri ile birlikte birçok makama bildirmeme rağmen bir netice alamadım. Ancak, şu anda sulama mevsimi geldi ve söz konusu damla sulama sistemi külliyen çalışmıyor.
Köylülerim bana isyan etmektedirler. Haklılar, kimisi ineğini sattı, kimisi tarlasını bir miktarını sattı damla sulamaya para yatırdılar. Şu anda ise damla sulama sistemi çalışmıyor. Suyu tutunca borular isyan edip patlıyor.

Bu haliyle hem köylüme yazık, hem de paramıza yazık. Hem de devletin parasına yazık. Söz konusu eksikliklerin tamamlanmasını ve projemizin çalışır hale getirilmesini, ayrıca sorumlular hakkında da gerekli işlemin yapılmasını istiyorum” şeklinde konuştu.

Eğirdir Köylere Hizmet Birliği Alt Yapı Yatırımlarından birinci etap Yuvalı (ova) Köyü sulama kooperatifi katılımcı damlama sulama sistemi projesinin proje yatırımcı tarafından uygulamaya geçirilmediğini aktaran Demirbaş, “Bakanlığın 20 10 2007 tarih ve 9255-80452-10076 sayılı yazıları gereği 58 bin YTL tutarındaki teminat mektupları hazine adına irat kaydedilmiştir.”

Yuvalı Köyü Muhtarı Demirbaş, Eğirdir Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı”nın 2. etap 32 AY 001 hibe protokol nolu Yuvalı Köyü Sulama Kooperatifi katılımcı damlama sulama sistemi projesinin uygulandığını ve bakanlıktan toplam 297 milyon 995 bin 83 YTL hibe desteği alındığını belirtti.

Demirbaş, Köyüne soğuk hava deposu yaptırmak için kendi evini ipotek ettirmiş ve bu davranışıyla Tarım Bakanlığından teşekkür almıştır.

Kaynak: Tarımsalpazarlama.com

Written by harmagan