Kovada Kanalını Kurtaralım! : 02.11.2010

Yuvalı Köyü Muhtarı Selahattin Demirbaş, ilgililerin dikkatini Kovada kanalındaki kirliliğe çekmek amacıyla hazırladığı dilekçesini ilgili makamlara sunduğunu bildirdi. Yuvalı Köyü Muhtarı Selahattin Demirbaş’ın Çevre ve Orman Bakanlığına, Isparta Valiliğine, Isparta milletvekillerine sunduğu dilekçesi şöyle:

“İlimizin Elma Bahçesi konumundaki Boğazova köylerine ait bahçelerin sulanmasında faydalanılan ve Eğirdir Gölü ile Kovada Gölünü birleştiren Kovada Kanalının kötü ve bilinçsiz kullanılması nedeniyle çevreye yaydığı kötü kokulardan dolayı kenarından ulaşımın sağlandığı yoldan geçilemez hale gelinmiştir.

Çevre İl Müdürlüğünce gerekli kontrollerin yapılmaması sonucunda çevredeki tesisler her türlü atıklarını kanala boşaltmaktadır. Çevre köylerin kanalizasyonları bu kanala akmaktadır.

Bizim köyümüzde de sağlıklı bir kanalizasyon şebekesi bulunmadığı için, bulunan bazı hatların da çalışmadığı için konu gittikçe derinleşmektedir.

İleride çevreye dayalı bir Doğal Afetin meydana gelmesini üzüntü içerisinde beklemekteyiz.

Konunun incelenerek gerçekçi bir çözüm üretilmediği için köylümüz ve çevre köylülerimiz tarifi imkansız mağdur durumdadır. Bu konu sadece çevre köyleri değil bu yolu kullanan yabancı misafirleri de olumsuz etkilemekte, Isparta’nın tanıtımına kötü örnek olmaktadır.

Köylülerimizin sağlığını ve Elma tarımını olumsuz etkileyecek bir durumun oluşmasını engellemek için, elma tarımından başka hiçbir geliri olmayan köy

lülerimizin
mağduriyetinin bir nebze olsun giderilmesi amacıyla;

İlgili makamların konuya gereken önemi vermeleri hususunda yardımlarınızı arz ve talep ederiz

Kaynak: eğirdirhaber.org

Written by harmagan