“Eğirdir Yuvalı Göleti ve Sulaması” Projesi Planlanıyor. 13.06.2014

Devlet Su İşleri (DSİ) 18. Bölge Müdürü Mustafa Altınok, ‘1000 Günde 100 Gölet Göl-Su Projesi’ kapsamında köyümüze gölet yapılacağını müjdeledi.

*********

DSİ 18. Bölge Müdürü Mustafa Altınok, Hükümetin başlattığı ?Bin günde bin gölet? projesinde bugüne kadar Bölge Müdürlüğü hizmet sahasında 122 Gölet yaparak tüm bölgeler arasında birinci olduklarını açıkladı.

Türkiye depolama kapasitesini arttırmak ve büyük sulama projeleri dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi için 4 Nisan 2012 yılı başında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Göl – Su projesi kapsamında Isparta Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğü bünyesinde şuana kadar 122 Gölet yapılmış durumda. Müdürlük, bu rakam ile diğer bölgeler arasında Türkiye birincisi oldu

“ISPARTA TARIM ŞEHRİ” 

Isparta’nın bir tarım şehri olduğunu ve susuz tarımın düşünülemeyeceğini ifade eden Devlet Su İşleri (DSİ) 18. Bölge Müdürü Mustafa Altınok, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bakanlığımız tarafından başlatılan ‘1000 Günde 100 Gölet Göl-Su Projesi’ kapsamında çalışmalarımızı hızlandırdık. Göletler tamamlandıkça bölgede sulu tarım arttırılacak.

“YAPIMI BİTEN GÖLETTEN SU VERMEYE BAŞLIYORUZ”

Bu doğrultuda; suyun depolama kapasitesini arttırmak ve büyük sulama projeleri dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesini amaçlayan 1000 Günde 1000 Gölet Göl-Su Projesi kapsamında son olarak şuana kadar; geçtiğimiz Şubat ayı sonunda Eğirdir Sorkuncak Göleti ve Sulaması ile Eğirdir Yukarı Gökdere Göleti ve Sulamasının temel atma töreni Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından gerçekleştirilmiştir. İki adet Göletimiz Göl – Su kapsamında yürüttüğümüz projeler var. Bunların başlıcası Eğirdir Sorkuncak Göleti ve Sulaması 2 bin 630 dekar tarım alanını sulamaya kavuşturacak. Göletimiz temelden 31 metre yüksekliğinde. Bunu bu sene içerisinde tamamlayacağız. Bu projemiz 5 milyon 660 bin TL’ye mâl olacak. Diğer projemiz olan Yukarı Gökdere Göleti ve Sulamasıdır. Bu göletimiz de temelden 35 metre yükseklikte. Daha yeni başladık. 5 Milyon 600 bin TL’ye mâl oluyor.

“DAHA BİR ÇOK GÖLETİN YAPIMI DEVAM ETMEKTEDİR” 

Isparta şehrimizde toplamda 58 Gölet ve Sulama projesini tamamlanması planlandı. 13 adedi tamamlandı, 34 adedi inşaa aşamasında, 3 Adedi ihalede, 8 adedi de planlama ve Proje aşamasında. Bu göletlerimiz tamamlandığında toplamda 4 bin hektar alan sulanacak ve yıllık gelir yaklaşık 90 milyon TL olacaktır. Ayrıca; Barla Göleti ve Sulaması ile 1440 dekar tarım alanını, Barla Pompa Sulaması İkmal Yenileme işi ile 3 bin 670 dekar alanı, Boğazova Sulaması ve İkmal Yenileme Projesi ile de 25 bin dekar tarım alanı su ile buluştu. Ayrıca 12 adet dere ıslahını da burada tamamladık. Ayrıca Eğirdir’de Akdoğan Göleti ve Sulaması ve Eğirdir Bademli Göleti Sulaması şu anda devam eden işlerimizdendir. Eğirdir Bademli Köyü Sulamasını bu gün itibariyle ihalesini gerçekleştirdik. İnşallah bu proje de tamamlandığında 2 bin 880 dekar tarım alanı suya kavuşacak. Ayrıca planlama ve proje aşamasında Eğirdir Sarıidris Göleti ve Sulaması var. Eğirdir Yuvalı Göleti ve Sulaması ve Eğirdir Barla iki Göleti Sulaması Planlama proje aşamasında. Bu ve buna benzer diğer ilçelerimizde de daha bir çok göletimizin yapımı devam etmektedir” dedi.

“ŞİMDİ BİR MÜHENDİS 3 – 4 GÖLET VEYA BARAJA BAKIYOR” 

DSİ 18. Bölge Müdürü Mustafa Altınok, eskiden kurumda görevli 3 – 4 Mühendise bir gölet veya baraj düştüğünü belirterek; “Şimdi ise bu tam tersi oldu ve bir mühendis 3- 4 Gölet veya baraja bakıyor. Şuana kadar 122 adet Göleti tamamlayarak halkımızın kullanımına sunduk.

“ANLIK İLETİŞİM HALİNDEYİZ” 

Bölge Müdürlüğümüzde üst düzey yöneticilerin akıllı telefon kullanımını sağladık ve aramızda tüm gelişmeler anlık olarak birbirimizle paylaşıyoruz. Bu iş bir ekip işidir. Ekip olarak gece – gündüz demeden mesai mefrumu tanımadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kaynak: www.evrensel32.com

Written by harmagan