Muhtarın İlanlı İsyanı : 24 Ocak 2007

Yuvalı Köyü Muhtarı Gazeteye İlan Vererek AKP İlçe Başkanını Köyüne Karışmakla Suçladı.

Yuvalı Köyü Muhtarı Demirbaş, AK Parti Eğirdir İlçe Başkanı Özmeral’i gazeteye verdiği ilanla şikâyet etti. Demirbaş ilanda Özmeral’e, “Muhtarlıkta gözünüz varsa şimdiden hazırlanınız” görüşlerine yer verdi.

AK Parti Eğirdir İlçe Teşkilat Başkanı O. Nuri Özmeral’e ilginç tepki. Eğirdir İlçesinde yayımlanan Halk Sesi Akın Gazetesi’ne 10 Ocak 2007 tarihinde verilen bir ilan ilçede huzursuzluğa neden oldu. Gazetenin ilk sayfasına reklam veren Yuvalı Köyü Muhtarı Selahattin Demirbaş, AK Parti İlçe Başkanı O. Nuri Özmeral’in köylerinden ellerini, ayaklarını çekmesini ve kömür, gıda yardımı gibi işlerde işlerine karışılmamasını istedi. Demirbaş ayrıca verdiği ilanın son satırında ise Özmeral’e, “Muhtarlıkta gözünüz varsa şimdiden hazırlanınız” mesajı verdi.

Yuvalı Köyü Muhtarı Selahattin Demirbaş gazeteye birinci sayfadan ‘O. Nuri Özmeral’e Açık Mektup’ başlığıyla verdiği ilanda şu görüşlere yer verdi: “Yuvalı Köyü Muhtarı olarak, köyümüzden elinizi, ayağınızı çekmenizi, kömür, gıda yardımı gibi işlerde işimize karışmamanızı istiyoruz.

Devletimizin yardımları, muhtaç ailelerimize gerektiği gibi zaten yapılmaktadır. Ancak sizin, ihtiyacı olmayan kişi ve ailelere ve aileleri ihtiyacı varmış gibi gösterip, vatandaşımızı birbirine düşürmenizden rahatsızız.

Yuvalı köyümüze AK Parti İlçe Başkanı olarak bir şeyler yapmak istiyorsanız, projelerle gelip bize yardımcı olunuz. Ancak vatandaşımızı birbirine düşürmekten vazgeçiniz. Muhtarlıkta gözünüz varsa şimdiden hazırlanınız. Saygılarımla”

Yuvalı Köyü Muhtarı Selahattin Demirbaş tarafından verilen bu ilan sonrasında ise Eğirdir ilçesinde ilginç gelişmeler yaşanıyor. Eğirdir’den yaklaşık 24 muhtar AK Parti İlçe Başkanı O. Nuri Özmeral’in görevden alınması yönünde parti teşkilatı yöneticileri ve milletvekilleriyle görüşmeler yaparken, diğer taraftan ise Kaymakam Ömer Ulu’nun sebebi bilinmeyen bir nedenden dolayı görevden alındığı iddialarına yer verildi.

İlanın ardından toplanan 24 muhtarın öncelikle AK Parti İl Başkanı H. Kemal Kurt ile bu konuda görüş alışverişi yaptığı, daha sonra ise Ankara’ya milletvekillerine çıkartma yaptıkları öğrenildi. Ankara’da AK Parti Isparta Milletvekilleri M. Emin Bilgiç ve Recep Özel ile görüştükleri öğrenilen muhtarlar Isparta’ya döndü.

Muhtarlar AK Parti İlçe Başkanı O. Nuri Özmeral’in istifasını isterken diğer taraftan ise edinilen bilgilere göre Eğirdir Kaymakamı Ömer Ulu’nun görevden alınacağı yönünde. Kaymakam Ulu’nun bir program için olur verdiği ve bunun üzerine AK Partililerin kızdığı ve görevden alınması için İçişleri Bakanlığı’na müracaat ettikleri iddialarına yer verildi. Edinilen bilgilere göre Bakan Abdülkadir Aksu’ya, Kaymakam Ulu’nun görevden alınması için istekte bulunulduğu, Bakan Aksu’nun da bunun üzerine Kaymakam Ulu’yu merkeze çekeceği iddialarına yer verildi.

Kaynak : Gülses

Written by harmagan